Вчені створили текстиль з терморегуляцією, котрий врятує від перегріву

Нова тканина ефективно охолоджує тіло і дозволяє відчувати себе комфортно в спекотному приміщенні, не оснащеному кондиціонером. До того ж, завдяки 3D-друку матеріал виходить набагато дешевшим натуральних аналогів, повідомляє видання Phys Ord.

Сучасний споживчий ринок зараз пропонує широкий асортимент текстильних матеріалів, які здатні ефективно зберігати тепло. В якості прикладу можна порадити якісні плюшеві тканини для виготовлення затишних теплих пледів, покривал, що пропонує інтернет-магазин vashi-tkani.com. А як щодо матеріалу з протилежними характеристиками? 

Фахівцями Мерілендського університету винайдено текстиль, що володіє терморегуляцією на 55% більшою, ніж у бавовни. Нова тканина володіє охолоджуючим ефектом, її можна друкувати на тривимірному принтері. Предмети одягу з такої тканини дозволять власникам економити на кондиціонерах, оскільки і без них вони будуть відчувати себе цілком комфортно.

За інформацією журналу ACS Nano, матеріал створений на основі нановолокон композиту, що включаяє нітрид бору і полівініловий спирт. Завдяки 3D-принтеру розробникам вдалося вирівняти нановолокна, перетворивши їх в однорідне полотно.

В результаті тканина вийшла міцною, а охолоджуючий ефект - яскраво виражений. На відміну від аналогічних матеріалів, новинка не затримує в нитках людське тепло, воно відразу виводиться назовні. Причому процес йде в рази ефективніше, ніж у випадках з бавовною.

Подібні експерименти проводяться не перший рік. Так, стартап Atacama удостоївся гранту на розробку матеріалу на базі мікрогідродинаміки. Цей метод відводить вологу і тканина завжди залишається сухою. Тіло в ній не перегрівається, однак спосіб дієвий лише при високих температурах. Є технології, де застосовуються спеціальні охолоджуючі матеріали, але вони дорогі і енерговитратних.

Керівник команди Ху Лянбін не сумнівається, що створений в ході досліджень матеріал стане лідером на ринку, оскільки він ефективний і відносно недорогий.

Вчені збройних сил США, навпаки розробляють теплогенеруючу тканину для полегшення громіздкої зимової форми солдатів. Уже розроблений метод покриття бавовни або поліестеру нанодротиками зі срібла. При оснащенні тканини кількома вольтами електрики вона здатна виробляти достатньо велику кількість тепла.