Розмір має значення: чи варто ставити широкі шини на літо

Найжвавіші суперечки зазвичай розгораються на популярних автофорумах щодо ширини літніх шин: одні автолюбителі стверджують, що чим ширше - тим краще, інші навпаки, вважають за краще вибирати шини з середньою шириною профілю. Як завжди, істина десь посередині - для різних умов експлуатації оптимальна ширина шин різна. Але давайте про все по порядку.

Що таке ширина профілю шини? Це відстань між боковинами накачаної до номінального тиску шини (при розрахунку цього параметра не враховуються піднесення на боковинах, типу маркування, обробки та ін.). Ширина профілю далеко не завжди відповідає ширині протектора, але для однієї моделі шин завжди виконується пряма залежність - чим ширший профіль - тим ширший протектор.

Виходячи з вимог безпеки, ширина профілю шини не може перевищувати посадкову ширину обода диска більш, ніж на 30% (з огляду на те, що ширина диска вказується зазвичай в дюймах, а ширина профілю - в мм, найпростіше оцінити, чи підходить конкретна шина до конкретного диску за допомогою шинного калькулятора на спеціалізованих інтернет-сервісах). А от вигідно купити шини і диски різних розмірів можна на сайті kilometr.ua.

На що впливає ширина профілю шини?

Перш за все, ширина профілю (для конкретної моделі покришок) визначає ширину протектора, і, як наслідок, площу контакту шини з дорожнім покриттям. Ну а остання характеристика, в свою чергу, безпосередньо впливає на керованість, курсову стійкість, гальмівний шлях, витрату палива і протидії акваплануванню.

До позитивних властивостей широкої шини можна віднести: кращі параметри розгону і гальмування, кращу курсову стійкість (машина краще тримається дороги в повороті на великій швидкості), а також кращу прохідність в умовах бездоріжжя. Ну і звичайно, зовнішній вигляд - широка шина завжди солідніше виглядає на автомобілі.

До основних недоліків широких автошин відносяться знижене протидії акваплануванню, підвищена витрата палива, а також підвищена вага (збільшується навантаження на підвіску) і більш висока ціна.

Якщо узагальнити переваги та недоліки, то можна прийти до приблизно наступних висновків:

1. Якщо більшу частину сезону Ви їздите в місті і не захоплюєтеся екстремальним водінням, а також якщо у Вас малолітражка (робочий об’єм двигуна до 2000 куб. см.) - для Вас раціональним вибором однозначно є вузька гума - в місті переваги широкої шини Ви ніяк не відчуєте, а от недоліки істотно вдарять по сімейному бюджету. При цьому, виїжджаючи на трасу, слід дотримуватися обережності при входженні в круті повороти на швидкості. Втім, банального дотримання правил дорожнього руху буде більш ніж достатнім.

2. Якщо Ви часто їздите по трасі і любите «дати газу», і якщо до того ж потужність двигуна це дозволяє, Ваш вибір - широка шина, але при цьому, доведеться дотримуватися особливої ​​обережності під час дощу і на мокрій дорозі - при попаданні в калюжу така покришка поведе себе гірше, ніж її вужча сестра.

Ви звернули увагу на те, що в рекомендаціях вище немає жодної цифри? Це тому, що починати вибір ширини профілю шин потрібно з перегляду інструкції по експлуатації автомобіля, де вказані всі допустимі типорозміри шин, які можна встановити на авто (такий перелік також є в таблиці тиску в шинах, приклеєної на лючку бензобака або в отворі водійських дверей ). І максимальна (із зазначених) ширина профілю при цьому і буде «широкою шиною», а мінімальна відповідно - «вузькою».

Установка на автомобіль шин з непередбачуваною автовиробником шириною профілю вкрай небезпечна, навіть якщо при цьому не потрібно використовувати підставки під диски - не грайтеся з вогнем, шини - це Ваша безпека!