Незвичайний надувний матеріал може стати основою автомобілів майбутнього від BMW

Вчені Массачусетського технологічного інституту (MIT) і інженери BMW працюють над створенням нового матеріалу: еластичного, легкого, досить міцного для можливості його надути - і при цьому адаптованого для 3D-друку. Вимоги звучать суперечливо, проте проект «Liquid Printed Pneumatic» вже запущений і навіть приніс перші результати. А це означає, що надувні автомобілі дійсно мають шанс втілитися в реальність!

До речі, на сайті repairkit.com.ua можна вигідно замовити якісні ремкомплекти для ремонту систем опалення різних моделей BMW і Mercedes-Benz.

Як же на практиці реалізується ідея проекту «Liquid Printed Pneumatic»? Інженери MIT помістили сопло 3D-принтера в ємність з рідким гелієм і змусили його подавати краплі рідкого силікону в комбінації з газоподібним повітрям. Силікон утворював каркас лунки, всередину якої нагніталося повітря, при цьому зберігалася можливість спускати її і надувати знову. В результаті вийшов кластер з блоків, який і є новим матеріалом - динамічним, «живим» і здатним змінювати свою форму.

В теорії з таких кластерів можна буде збирати панелі або цілі вузли майбутніх механізмів, які зможуть змінювати свої характеристики при подачі повітря ззовні. Від простого покриття для сидіння, що адаптується під фігуру людини до додаткових дверей або ребра жорсткості, яке можна миттєво активувати, якщо є ризик, що машину зімне під час аварії. Це не стільки декоративний, скільки функціональний матеріал майбутнього, нехай наразі і представлений у вигляді величезних і незграбних прототипів.

У MIT роблять наголос на можливості динамічної керованої модифікації матеріалу - він спочатку був придуманий для трансформації, а за допомогою 3D-принтера можна надрукувати складну архітектуру з будь-якими запрограмованими властивостями. У BMW віддають перевагу практичним рішенням, але не розголошують свої плани. Це може бути, наприклад, приладова панель, яка при аварії цілком перетворюється в подушку безпеки, а потім повертається в твердий стан.

Варто зазначити, що баварський автовиробник вже кілька років опрацьовує ідею “надувних” автомобілів. Один із прикладів - це рухливі індикатори поверх торпедо, що вказують на перешкоди. Інший - концепт-кар BMW Gina із змінною формою кузова.

Дизайнер BMW Мартіна Старк називає ще один варіант: маніпуляцію внутрішнім простором і інтер’єром салону, наприклад для переходу з пасажирської в вантажну конфігурацію або зміни розташування посадочних місць. Задумів маса, але жодна з них поки не була реалізована зважаючи на складнощі з виробництвом програмованих надувних конструкцій. Рішенням якраз може стати технологія 3D-друку за авторством MIT.