Цікаві факти про доменні імена

На фотографії зображено острів Буве, найвіддаленіший з усіх існуючих островів в світі, найціннішим ресурсом якого є інтернет-домен першого рівня .bv Загальна площа острова становить близько 30 квадратних кілометрів, і майже 95 відсотків острова покрито льодом круглий рік. Колись це був активний вулкан, а тепер на ньому знаходиться одна норвезька науково-дослідна станція і тюлені. Як же так вийшло, що такому непоказному острову на краю землі вдалося стати володарем свого власного домену першого рівня нарівні з цілими країнами?

На сайті https://regery.com.ua/ru ви можете здійснити пошук, перевірити, і придбати доменне ім’я по найкращій вартості, а також підібрати і згенерувати SSL сертификат для надійного захисту свого веб-ресурсу.

Домени є важливою частиною архітектури мережі Інтернет, вони бувають міжнародними (такими наприклад, як .com і .edu), а також національними, тобто кожна країна має свій певний домен першого рівня, що складається з двох літер латинського алфавіту. В Україні це .uа, в Японії - .jp, Сполучені Штати - .us і т.д. Так як США були першими в інтернеті, то вони також зайняли і більшу частину популярних міжнародних доменних імен, таких як .com, .net, .org і багато інших. При введенні національних доменів першого рівня спочатку передбачалося, що уряд країни зможе управляти сайтами, зареєстрованими окремими особами і організаціями на території цієї країни. Чому передбачалося? Тому що багато “смачних” доменів окремі країни вважають за краще продавати, але про це пізніше.

У всій цій історії по-справжньому дивним є те, що острів Буве, який завжди був безлюдним, також має свій домен .bv нарівні з великими країнами. Навіщо острову, розташованому в південній частині Атлантичного океану свій домен? Тим більше що найближча земля до острова знаходиться на відстані в більш ніж півтори тисячі кілометрів, та й то це узбережжя Антарктиди.

Все почалося з того моменту, як статистичний відділ ООН в 1970 році став вести документ під назвою “Standard Country or Area Codes for Statistical Use”, також відомий як стандарт M49. У документі були оголошені тризначні цифрові коди для різних груп країн і географічних регіонів. Надалі коди використовувалися для статистичного аналізу. Острів Буве увійшов в цей документ як територія Норвегії, а в зв’язку зі своєю особливою віддаленістю, отримав і власний код для статистичного спостереження.

Починаючи з 1974 року, міжнародна організація по стандартизації використовувала М49 для розробки стандарту ISO 3166. Тільки ISO використовувала в якості кодування дволітерний цифровий код, грунтуючись на даних документів M49.

У 1988 році Internet Assigned Numbers Authority (IANA) розробляє систему доменних імен в інтернеті Domain Name System, яка перетворює текстові адреси сайтів в числові IP-адреси. Цікаво те, що IANA при розробці DNS взяла за основу той самий стандарт ISO 3166, тому IANA витягла з цього списку все наявні дволітерні коди. Таким чином, по волі бюрократичної машини навіть далекий і всіма забутий Буве отримав свій домен першого рівня як особлива територія Норвегії з 1930 року. Тобто острів отримав унікальний код від ООН для статистичних цілей і цей код був збережений до самого початку нашої цифрової епохи з подальшим перетворенням цього коду в доменне ім’я.

Слід зазначити, що Буве не єдиний безлюдний острів з власним доменом верхнього рівня. Наприклад, острови Херд і Макдональд - безлюдні острови, контрольовані Австралією мають домен .hm. Тільки на відміну від .bv, Австралія відкрила hm-домен для використання за межами островів. IANA встановила домен .bv як домен верхнього рівня з 1997 році, і з тих самих пір він так і не відкривався Норвегією для реєстрації, тому не існує жодного сайту, зареєстрованого в зоні .bv.

Правда, не зовсім зрозуміло, чому Норвегія не продає цей домен, адже ні для кого не секрет, скільки може коштувати унікальне доменне ім’я з таким, що запам’ятовується веб-адресою сайту. У домену .bv є своя цінність, як мінімум він досить добре міг би продаватися в Нідерландах, тому, що в Нідерландах скорочення “BV” є аналогом скорочень “Inc” та “Ltd” в англомовних країнах.

Так поступив, наприклад, уряд Тувалу (маленька тихоокеанська держава в Полінезії), яка отримало один з найцінніших доменних кодів - .tv. Безсумнівно, що найбільший інтерес до цього доменному імені мають телевізійні компанії. У 1998 році уряд Тувалу продав право управління доменом за 50 мільйонів доларів, і з тих пір домен .tv приносить своїй країні майже 10 відсотків всього урядового доходу.

Багато вже пізнали справжню цінність того, скільки можуть коштувати красиві і легко запам’ятовувані доменні імена. Чи варто говорити про те, що зона .com є істинним рекордсменом по реєстрації найдорожчих доменних імен. Вартість назв таких сайтів як diamond.com, sex.com, hostel.com вимірюється в мільйонах доларів. Не дивно, що пару років тому корпорація google не пошкодувала 25 мільйонів доларів на придбання домену верхнього рівня .app, адже покупка прав на цей домен дозволила їй не тільки реєструвати адреси на зразок google.app, але і продавати його всім, хто бажає працювати в цій зоні.