8 способів налагодити травлення без ліків

Незалежно від того, чи відчуваєте ви випадкові, періодичні або хронічні проблеми з травленням, прості зміни в раціоні і способі життя можуть допомогти вам впоратися з ними без ліків.

Порушення роботи органів шлунково-кишкового тракту сьогодні входить в десятку найбільш поширених захворювань. Якщо органи травлення функціонують зі збоями, то це може позначитися і на здоров’ї всього організму в цілому. Звичайно, в трускавецьких санаторіях, представлених на сайті mytruskavets.com.ua/ru/, ви зможете швидко і ефективно поправити своє здоров’я, але щоб не запускати цю проблему, слід, насамперед, приділити увагу харчуванню. 

Їжте свіжі продукти, а не сурогати

Раціон середньостатистичної людини рясніє консервами, переробленими м’ясними виробами, газованою водою, рафінованими вуглеводами, транс-жирами і різного роду смаковими добавками, що підвищує ризик порушень і розладів з боку шлунково-кишкового тракту.

Наприклад, консерванти, ароматизатори, стабілізатори, підсилювачі смаку та інші добавки до харчових продуктів здатні викликати запальні процеси в кишечнику, що призводять до такого захворювання, як синдром підвищеної кишкової проникності. Транс-жири можна знайти в безлічі перероблених продуктів, починаючи з сирів і ковбас і закінчуючи випічкою та солодощами. Вони відомі своїм негативним впливом на здоров’я серця, але крім цього можуть призвести до появи виразкового коліту і синдрому запаленого кишечника. Низькокалорійні напої, шоколад і морозиво містять штучні підсолоджувачі, які ускладнюють травні процеси.

Їжте більше харчових волокон

Харчові волокна покращують травлення. Раціон, багатий харчовими волокнами, скорочує ризик багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту, включаючи коліти, виразки, рефлюкс, геморой, дівертікуліти.

Розчинні волокна, такі як пектин, сприяють формуванню фекальних мас, а нерозчинні допомагають їх просуванню по травному тракту, подібно щітці. Розчинних волокон багато в вівсянці, фруктах і ягодах, зелені, горіхах і насінні, тоді як овочі (особливо з шкіркою), цільні крупи і висівки доставлять організму нерозчинну клітковину.

Ще один вид харчових волокон, які можна знайти в овочах, фруктах і ягодах, - це пребіотики, тобто речовини, що “підгодовують” корисні бактерії, які допомагають перетравлювати їжу, і сприяють збільшенню їх колоній. Чим краще перетравлюється їжа, тим менше перевантажень витратить організм на цей процес і тим здоровішою буде ваша травна система.

Додайте в раціон корисні жири

Корисні жири сприяють насиченню, необхідні для правильного засвоєння нутрієнтів, а також беруть участь в деяких травних процесах. Жирні кислоти Омега-3 і Омега-6, яких багато в рибі, лляному насінні, горіхах і нерафінованих оліях, зменшують запальні процеси в кишечнику. Жири, крім того, полегшують просування їжі по травному тракту. Тому збільшення в раціоні жирів є простим і ефективним способом позбутися від хронічних закрепів. Особливо ефективні в цьому плані рослинні олії.

Підтримуйте водний баланс

Зневоднення - одна з основних причин закрепів. Гастроентерологи рекомендують щодня випивати 1,5-2 літра рідини, щоб підтримати водний баланс і уникнути запорів. У жарку пору року, в теплому кліматі або при інтенсивних фізичних навантаженнях споживання рідини необхідно ще збільшити. Допускається пити як просту воду, так і трав’яні чаї, овочеві соки, мінеральну воду або інші напої без кофеїну.

З іншого боку, намагайтеся не пити багато рідини під час їжі, щоб не розбавляти натуральні травні соки шлунка. Можна час від часу запивати їжу дрібними ковтками, або з’їсти мисочку супу, але не рекомендується випивати рідину склянками як безпосередньо до, так і відразу після прийому їжі.

Хороший спосіб добрати необхідну кількість рідини - збільшити споживання свіжих овочів і фруктів, в яких великий вміст води, але що не розбавляють шлунковий сік. За змістом води лідирують огірки, кабачки, селера, помідори, дині, кавуни, виноград, цитрусові.

Керуйте стресами

Широко відомо, що гормони стресу порушують роботу травної системи. Наш кишківник на нервовому рівні безпосередньо пов’язаний з мозком. Тому, все, що так чи інакше зачіпає мозок, відразу впливає на травлення. Коли організм перебуває в стані стресу, його ресурси спрямовуються в першу чергу не до травної системи, а до інших органів, здатних ефективно підтримати стан “бийся або біжи”. Саме тому при хвилюванні так природно відчувати нудоту і біль у животі. Але якщо стрес хронічний, він може сприяти розвитку виразки шлунка, діареї, запорів і синдрому роздратованого кишківника.

Доведено, що зняття стресу тими чи іншими практиками, наприклад, релаксацією, йогою або медитацією, значно полегшує симптоми синдрому подразненого кишечника. Корисно також перед прийняттям їжі дати собі кілька хвилин, щоб розслабитися і зосередитися безпосередньо на їжі.

Їжте вдумливо

Коли в процесі поглинання їжі увага відвернута від їжі на що-небудь ще, люди схильні їсти більше і є швидко, що часто призводить до нетравлення, метеоризму і здуття живота. Вдумливе ставлення до їжі передбачає ретельне повільне пережовування їжі, щоб її було легше перетравити, насолоду смаком і ароматом, що підсилює виділення шлункового соку, і в загальному приділення уваги всім аспектам процесу їжі.

Більше рухайтеся

Рух і гравітація допомагають їжі просуватися по травному тракту. Тому прогулятися неспішним кроком після рясної їжі - не така вже й погана ідея. Рухаючись, ви полегшуєте кишечнику його роботу. Доведено, що регулярна фізична активність в помірному темпі, така як їзда на велосипеді або скандинавська ходьба, протягом 30 хвилин щодня прискорює руху кишечника на 30% і ефективно позбавляє від закрепів.

Крім того, регулярні заняття спортом зменшують і симптоми подразненого кишечника, завдяки тому, що активізують імунну реакцію організму на запальні процеси, що відбуваються в шлунково-кишковому відділі.

Відновіть кислотність шлунка

Для належного перетравлення їжі надзвичайно важлива кислотність шлунка. При недостатній кислотності у пацієнта можуть виникати нудота, печія, рефлюкс і нетравлення. Причинами недостатньої кислотності можуть бути стрес, занадто швидке поглинання їжі, вікові зміни в організмі, раціон з великою кількістю перероблених продуктів, а також надмірне захоплення засобами від печії.

Травлення починається вже у ротовій порожнині. При жуванні їжа подрібнюється з тим, щоб ензимам травного тракту було легше її розщепити. Саме тому так важливо ретельно пережовувати їжу. Доведено, що недостатньо ретельне пережовування їжі призводить до недостатньої абсорбції поживних речовин. Чим довше і старанніше ви жуєте, тим більше слини виділяється в ротовій порожнині. А слина запускає травні процеси, розщеплюючи деякі жири і вуглеводи з вашої їжі і допомагає твердої їжі легше переходити зі шлунка в відділ тонкого кишечника. Іноді одного лише ретельного пережовування досить, щоб позбутися від печії і нетравлення. Крім того, жування заспокоює і знімає стрес, що теж сприяє кращому травленню.

Ще один засіб, що допомагає збільшити кислотність шлунка, - натуральний яблучний оцет. Однак нерозбавлений оцет діє занадто жорстко, тому рекомендується його розбавляти водою, в співвідношенні 1-2 чайної ложки оцту на півсклянки води, який слід випити за 10-15 хвилин до їжі. Яким би не парадоксальним це не здавалося, але цей прийом відмінно допомагає позбутися від печії, яка зазвичай виникає після прийняття їжі.