Розроблено добриво, що служить захистом від бур’янів

Вчені з Техаського механіко-сільськогосподарського університету розробили добриво, яке буде застосовуватися на генно-модифікованих сортах бавовни по всьому світу, при цьому слугуючи захистом від бур'янів

Нова система добрива полягає в нанесенні фосфітів на бавовну, що викликає експресію (роботу) гена, що відповідає за переробку фосфітів в поживні речовини. При цьому фосфіти пригнічують ріст бур’янів, у яких такого гена немає. Ген, який відповідає за це, називається ptxD, а спосіб внесення добрив - селективним.

До речі ефективний і безпечний біостимулятор росту рослин можна вигідно придбати в інтернет-магазині growpro.com.ua.

Фосфор вважається одним з основних елементів всіх рослин - без нього не можливе життя. Більшість організмів здатні засвоювати фосфор тільки в формі ортофосфатів. А бавовна з геном ptxD здатна засвоювати фосфор тільки через фосфіти, в той час як бур’яни на це не здатні. Бавовна переробляє фосфіти в ортофосфати і таким чином засвоює азот.

Новий підхід заощадить фермерам по всьому світу мільярди доларів, витрачені на гербіциди. Або зовсім стане їм заміною. Справа в тому, що зараз використання хімічних засобів боротьби з бур’янами на бавовняних полях сильно обмежена, так як з’явилося багато стійких до гербіцидів бур’янів. В останні 10-15 років бур’яни на багатьох полях в США вже не реагують на хімічні засоби захисту з гліфосатом, який зазвичай застосовується в гербіцидах. Залишаються тільки дорогі механічні або навіть ручні способи боротьби. Або нова система добрив.

На відміну від гліфосату, бур’яни навряд чи вироблять стійкість до фосфітів, вважають вчені. Це дозволить сподіватися на довгострокове рішення проблеми бур’янів на бавовняних полях.

«Селективне добриво фосфіти забезпечує безперервний ріст бавовняних культур, які використовують ген ptxD, одночасно пригнічуючи розвиток бур’янів», - зазначив куратор проекту доктор Кірті Ратор (Keerti Rathore). Крім Кірті Ратор, в проекті також працювали доктор Девендра Пандея (Devendra Pandeya), Мадхусудхан Джанга (Madhusudhana Janga), Муту Багаватіаннан (Muthu Bagavathiannan) і ЛеАнна Кампбелл (LeAnne Campbell). Крім того, розробці нової системи активно допомагали і колеги з Національного політехнічного інституту (Мексика).

Кірті Ратор також вивів кілька нових сортів бавовни, що виробляють вкрай малу кількість госсіпола в насінні, хоча кількість цього поліфенолу в листі і корі досить для ефективної протидії комахам і патогенів.