Обережно, меланома! Як визначити небезпечну родимку

У відпустках наші громадяни звикли засмагати до стану головешки. Багато нехтують сонцезахисними засобами. Тим часом, таке легковажне ставлення до шкідливого УФ-випромінювання загрожує серйозними проблемами зі здоров'ям. Перш за все на меланому - одним з найбільш агресивних видів раку.

За останні десять років захворюваність на меланому в Україні зросла на 48%. Онкологи попереджають: запобігти меланому набагато легше, ніж потім мучитися. А правила профілактики - елементарні, доступні кожному.

Меланома - злоякісна пухлина шкіри, що утворюється при переродженні клітин меланоцитів, які в нормальному стані виробляють фарбувальні речовини під дією ультрафіолетового випромінювання. Меланома шкіри - це найчастіше пігментоване утворення і завжди злоякісної природи.

Розвивається вона стрімко, виявляється дуже часто (в кожному четвертому випадку) вже на стадіях, коли лікарям залишається тільки розводити руками. Тому смертність при цьому виді раку висока. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку в світі реєструють в середньому 132 тис. нових випадків меланоми. У нашій країні статистика цього захворювання тільки за останні 10 років зросла на 52%, а смертність збільшилася на 23%. І щоб не ризикувати своїм здоров’ям, скористатися послугою лікування меланоми в Ізраїлі, зокрема в Медичному центрі ім. Рабина.

Профілактика онкологічних захворювань - найбільш ефективний механізм контролю раку. За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров’я, до 33% всіх потенційних випадків раку можна попередити за допомогою профілактики.

Отже, основні чинники ризику меланоми - сонячні опіки під час засмаги або відвідування соляріїв, а також наявність родимок на шкірі (чим їх більше, тим вище ризик розвитку грізного захворювання).

Загальні профілактичні рекомендації такі.

- Потрібно обмежити перебування на пляжі ранковими (до 11:00) і вечірніми (після 16:00) годинами.

- Використовуйте сонцезахисні креми широкого спектру дії, а також сонцезахисні окуляри та головний убір.

- Не допускати “обгорання” шкіри. Користуйтеся сонцезахисним засобами з SPF не менше 30, а краще всього - 50. Незалежно від того, встигла ваша шкіра засмагнути чи ні. Пам’ятайте про те, що природний SPF чорношкірої людини не перевищує 15. Майте на увазі, що навіть якщо на упаковці крему написано, що він водостійкий - це всього лише виверт виробника. Насправді водостійких кремів ще не винайшли. Якщо ви активно плаваєте або потієте, дія крему триває від 40 до 80 хвилин. Крім того, крем стирається рушником. Тому, перебуваючи на пляжі, наносите захист кожні 2 години.

- Регулярно (не рідше 1 разу в 3-6 місяців) самостійно оглядайте свої шкірні покриви з використанням дзеркала.

Вияснити ступінь небезпеки родимки допоможуть наступні ознаки. По-перше, небезпечна родимка ассиметрична. Також різні половинки такого утворення сильно відрізняються своїм забарвленням, або дуже темні. Нечітко чи нерівномірно окреслені кордони родимки, а також наявність ознак запалення по краям - щн одна ознака меланоми. Має насторожити великий ( понад 6 мм) розмір родимки.

Якщо родимка змінила розмір, колір або обриси, на ній з’явилися язвочки або ерозована поверхня, з нею потрібно терміново йти до лікаря.

Обов’язково здійснюйте профілактичне регулярне обстеження у лікаря-дерматолога. Правильніше відвідати лікаря до відпустки, щоб дізнатися, чи немає у вас підозрілих родимок, які не можна оголяти на сонці. Пам’ятайте, знайти час на огляд простіше, ніж на тривале лікування.

Навіть в тому випадку, якщо у вас діагностують меланому, важливо пам’ятати про те, що на ранній стадії вона виліковується в 90% випадків.