Часто такі прикраси покривають лаками, воском, фарбою або сумішшю олеата калію і квасців. У обробленій ліпнині пори як би закриті, і доглядати за такими виробами легше. А щоби вишукана, оригінальна гіпсова ліпнина, придбана на сайті https://fasad-dekor.com.ua/, якомога більше часу зберегла свій чудовий первозданний вигляд, потрібно дотримуватись наступних правил.
Бережіть гіпсові вироби від вологи
Висока відносна вологість, вогкість або контакт з водою можуть привести до ряду проблем:
- гіпс сам по собі злегка розчинний у воді, тому волога його розм’якшує. Після висихання така виріб тріскається і виглядає непрезентабельно;
- арматура, що забезпечує підтримку структур, вразлива до впливу вологи. Якщо каркас виробу виготовлений зі сталі, метал може пошкодити вогкість. Саме корозія стає причиною відпадання шматків гіпсу.
Методи очищення
Щоб на прикрасах не накопичувалася пил, їх треба частіше пилососити. Для цього можна використовувати різні насадки на шланг - великі і маленькі щітки, вузькі наконечники - все залежить від особливостей конкретного декору. Особливо старанно треба видаляти пилюку, якщо в приміщенні встановлені вироби з гіпсу без захисного шару. Очистити звичайну ліпнину не заподіявши їй шкоди, важко;
Пилюку можна видалити за допомогою м’якої тканини або щітки, намагаючись не пошкодити поверхню гіпсу. Використання води, миючих засобів і абразивних матеріалів зводиться до мінімуму, адже цей матеріал через наявність пір здатний вбирати в себе разом з вологою і бруд, яку потім буде дуже складно видалити.
Для усунення забруднень потрібно розвести 70 грам крохмалю в 100 мл води. Потім цю суспензію вливають в гарячу воду об’ємом 900 мл, стежачи за тим, щоб клейстер не збирався грудочками. Після очищення ліпнини пилососом за допомогою кисті наноситься цей склад, заповнюючи всі нерівності. Застиглий «клейстер» перетворюється в плівку, яка «витягує» з гіпсу весь бруд. Через кілька годин поверхню прикрас можна повторно почистити, і вона стане ідеальною.
Для сухого видалення забруднень застосовується також препарат Groomstick, створений на основі натурального каучуку. Цей склад не містить води, розчинники або хімічних добавок. Випускаються також спеціальні гумки для очищення гіпсових поверхонь;
Стійкі плями з ліпних прикрас видаляють за допомогою рідини для зняття лаку або ацетону. Від деяких забруднень можна позбутися, натерши гіпс дрібним піском.
За обробленим гіпсом, який легко впізнати за блискучій поверхні, доглядати легше, тому що він менш пористий. Його можна мити звичайними побутовими засобами.
Як захистити поверхню гіпсу
Іноді кімнати, в яких встановлена ліпнина, бувають занадто вологими, а в деяких випадках такі елементи встановлюються поза приміщеннями. У подібних випадках потрібно надати гіпсовій поверхні водовідштовхувальні властивості. З цією метою застосовується спеціальний склад, який «закриває пори» матеріалу. Для виготовлення захисного засобу береться 70 гр. крейди, 70 гр. вибіленого воску і 420 мл води. Суміш кип’ятять кілька разів. Потім отриманою суспензією покривають ліпнину. Після висихання гіпсову поверхню натирають до блиску;
Такий же ефект дає покриття поверхні ліпнини воском, розчиненим в уайт-спірит або скипидарі в співвідношенні 1/10;
Для нефарбованого гіпсу можна застосовувати розчин цинкового білила, розведених в столярному клеї.
Захисна плівка тримається досить довго і добре захищає поверхню прикрас. Крім того, така обробка надає виробам блиску і привабливий зовнішній вигляд.