Приваблива етикетка: як опис вина впливає на покупця

Вважається, що кращі вина в світі - французькі. Є чимало шанувальників італійських і іспанських напоїв. Австралійські вина не викликають захоплення у критиків, зате беруть кількістю - країна знаходиться на четвертому місці в світі за обсягом експорту вина.

Дослідники з австралійського Університету Аделаїди знайшли спосіб зробити місцеве вино ще популярнішим. Їх робота, опублікована в журналі Food Research International, показала: сприйняття вина залежить від опису на етикетці сильніше, ніж вважалося раніше. Зрештою це і недивно, адже яскраві, креативні етикетки і каталоги які можна замовити на сайті http://impress.biz.ua/production/product_katalog/ апріорі налаштовують покупця придбати товар.

У дослідженні взяли участь 126 осіб, що регулярно п’ють біле вино. Їм запропонували спробувати наосліп три сорти австралійського білого вина. Через тиждень ті ж вина забезпечили двома видами описів. Один містив базову інформацію про смак, у другу додали вказівки на високу якість напою і рекомендації на адресу виноробства. Перед тим, як спробувати вино, учасники дослідження описували свої очікування від нього, а після дегустації - свої відчуття. 

При створенні варіантів опису відчуттів вчені використовували австралійський словник емоцій, пов’язаних з вином (Australian Wine Evoked Emotions Lexicon). Він включає не тільки поняття, безпосередньо пов’язані зі смаком, але і опис емоцій типу «ностальгічний», «збентежений», «щасливий». Також учасники дослідження оцінювали, наскільки вони хотіли б купити певне вино. 

Дослідження показало, що після прочитання опису смакових якостей учасники оцінювали те ж вино вище. Додавання рекомендацій «робив» напій ще кращим, і учасники дослідження з куди більшою ймовірністю були готові купити це вино. Розширений опис посилював позитивні асоціації (наприклад, «щасливий», «умиротворений») і знижувало негативні ( «збентежений», «незадоволений»).

А дещо раніше вчені зі Стенфорда (Stanford University) провели цікаве дослідження в якому визначили як ціна суб’єктивно впливає на смакову реакцію. Вони переконані, що люди отримують більше задоволення, будучи впевнені, що вино в їхніх келихах розлито з пляшки за 45 доларів (навіть якщо його справжня ціна менше 5 $). Простіше кажучи, люди абсолютно ірраціональні в ряді питань - і якщо повідомити випробуваним, що вони п’ють дороге вино, то його смак для них  покращиться.

«Дивно, але ціна продукту не тільки говорить про якість, а й здатна безпосередньо впливати на якість», - вважає Баба Шив, професор з маркетингу, - «По суті, ціна залежить як від досвіду взаємодії людей з продуктом, так і від результату його вживання».

Дослідники зі Стенфордського Університету (Баба Шив, Хільке Плессмен, Антоніо Ренгель і Джон О’Доерті) використовували магнітно-резонансну томографію для дослідження залежності ціни продукту (в даному випадку - вина) від ступеня отриманого від нього задоволення.

Основи економіки свідчать, що цінність продукту залежить від його користі (внутрішніх властивостей) і потреби в ньому людини. Однак у наш час маркетологи часто нав’язують продуктам неіснуючі властивості шляхом зміни ціни, всупереч застарілим економічним законам. Дивовижний приклад від Баба Шена: люди, які заплатили за банку Red Bull більше ринкової ціни, вирішили більшу кількість головоломок за певний час, ніж люди, які віддали стандартні гроші за той же Red Bull.