Гіппократ радив цей напій від головного болю. Також кажуть, що келих вина в день знижує ризик онкології, утворення тромбів і сприяє схудненню.
Втім це стосується лише вина хорошої якості, а, як стверджують винороби, зараз в Україні майже 30% всіх вин в продажу, є підробкою, причому у більшості своїй - низькопробною. Звичайно, при наявності бажання, і відповідних навиків (інтернет вам на допомогу!) можна зробити непогане домашнє вино. Втім, більшість наших співвітчизників купляють вина в магазинах і супермаркетах, а щоб бути впевненим у тому, що потрапляє у наш організм, радимо скористатися кількома секретами перевірки справжності.
У домашніх умовах дуже легко перевірити вино, справжнє воно, чи якесь синтетичне. Наливаєте трохи (грам 10) вина в прозорий стакан або келих, потім додайте в стакан трохи звичайної харчової соди. Якщо вино змінило колір (набуло сіро-зелено-блакитний відтінок) - значить воно справжнє. Виноградний (фруктовий) крохмаль вступає в реакцію з содою і змінює колір. А синтетичне вино не змінить взагалі колір і залишиться таким, яким було.
Для перевірки якості вина можна навіть провести невеликий хімічний експеримент. Потрібно всього лише капнути в келих з вином пару крапель гліцерину. Якщо розчин опуститься на дно, не змінивши власну розмальовку, то вино натуральне. А якщо гліцерин придбає жовте або червоне забарвлення, значить, ви тримаєте в руках порошкове вино.
Ще один лайфхак: набираємо в глибокий посуд води, наливаємо невелику кількість вина в пляшечку, і затискаємо горлечко пальцем. Після цього опускаємо пляшечку з вином в воду і перевертаємо його. Подальші дії дуже прості: прибираємо палець з горла і спостерігаємо. Якщо напій змішується з водою, то це не натуральне вино. Якщо ж напій ніяк не змішується з водою, то вітаємо, перед вами натуральний винний напій!
Всі, хто хоч раз займався виготовленням вина, напевно помітили, що якщо при необережному переливанні вина з однієї ємності в іншу (для видалення осаду) кілька крапель вина залишилося на бочці або бутлі, або якщо у Вас залишилася тара на якій є свіжі залишки молодого вина, то в теплу пору року через деякий час - годину-півтори, на ці місця злітається бенкетувати плодова мушка дрозофіла (в народі “винна мушка”). Комаха до слова - досить невинна, але є відмінним індикатором якості вина. На порошкове вино мушка не сідатиме і облітає його стороною.
І останнє. Вино - це продукт, який не може виготовлятися в домашніх умовах круглий рік. Це абсолютно сезонний продукт. Тому якщо рік неврожайний і винограду зібрано мало, то зрозуміло і вина виде небагато. Тому вино у нормального і чесного виробника може і закінчитися, на відміну, наприклад від тих, хто його готує цілий рік з порошкових компонентів.