Одяг, створений раніше 20-х років, вважається антикварним, а ось в секонди потрапляють будь-які предмети з будь-яким строком служби. І хоча в усьому світі покупка уцінених речей стала звичайною справою (і серед тих, хто цікавиться модою, і серед звичайних людей), ідею «доношувати за кимось» в Україні до цих пір сприймають дещо скептично. А даремно, ось, для прикладу, в https://second-hands.biz/ можна досить дешево придбати якісний, стильний англійський брендовий одяг б/у.
На питання, якою має бути цікава вінтажна річ, відповісти неможливо. Є ті, хто збирає архівний кутюр певних епох, є продавці вікторіанських речей, є колекціонери ар-деко, є величезна ком’юніті схиблених на одязі сорокових-п’ятдесятих, є ті, кому важливіше історично значимі і задокументовані в модній пресі тих часів речі, є люди, просто продають і купують вінтажні шкірянки і хіпі-сарафани. І у всіх відповідь на це питання буде різним.
Дірки і потертості на одязі допустимі, але ви завжди повинні розуміти, чи зможете їх полагодити. За відверто антикварні тканини - 20-х років, наприклад - не візьметься часом навіть спеціалізоване ательє. Оксамитові речі - найбільше такі шили в 30-40-і - треба дуже уважно вивчати, так як з часом вони зношуються, а на фото без збільшення часто не видно всіх проблем. Але бувають абсолютно нормальні моменти: пошарпана підкладка, непомітні проколи від брошки або вицвіла пляма на тканині.
Щоб не переплатити за брендовий вінтаж, корисно знати, що було з модним будинком в епоху, коли ця річ була зроблена. Наприклад: Chloé часів Карла Лагерфельда - це цікаво, Chloé без нього - не дуже і великих грошей не вартує. У вінтажках дуже багато Dior 80-х, але з ним варто бути обережнішим: в цей час ліцензія модного будинку продавалася великій кількості виробників одягу, він був мало не банкрутом, а Бернар Арно потім витратив величезну кількість сил, щоб викупити у всіх виробників цю ліцензію назад. Тому що шили під нею незрозуміло що. Також варто подивитися, скільки коштують схожі речі на Etsy і eBay. Піджак або блузу Yves Saint Laurent легко купити за двісті-триста доларів, але багато продавців спеціально призначають моделям ціни вдвічі-втричі вище.
Бачите одяг 30-х з позначкою FOGA (Fashion Originators Guild of America) - значить, своїх грошей це коштує: він, швидше за все, буде дуже хорошої якості і крою. У цю гільдію не приймали кого попало, туди потрапляли тільки дуже гідні дизайнери.
Dior 50-60-х дешево коштувати теж не може. Але є і набагато більш бюджетна версія - американський бренд Suzy Perette, який перешивав в ті ж роки кутюрні моделі Dior і продавав за більш демократичні ціни. Майже завжди будуть дорогими речі Halston (як-не-як це одна з найважливіших марок 70-х), а також будь-які старі японські бренди (найчастіше зустрічається Issey Miyake). У міру доступними можуть бути прикраси едвардіанської епохи і аксесуари 20-30-х, маленькі розшиті сумочки, гаманці.
Потрібно розуміти, що купувати одяг у великих секондах непросто, це справжня пошукова операція: речей багато, часом вони висять дуже щільно, купа непривабливого непотребу, кожен предмет в одному розмірі, потрібно методично і терпляче ритися. А ще немає послужливих продавців-консультантів, які дбайливо розвісили одяг по сполучуваності кольорів і фасонів.
У мас-маркеті ти прийшов, побачив, приміряв, купив. А в секонд-хенді ти прийшов, як слід порився, приміряв, знову порився, знову приміряв, потім ще і ще. Тобто шопінг в такому магазині - праця, але зате дуже творча. А ще це пошуковий азарт: іноді таке знаходиш, що з глузду з’їхати можна. Радимо закласти на шопінг мінімум годину, йти без нічого і налаштуватися на монотонне вивчення рейлів.