Державний земельний кадастр - електронна база даних про всі земельні ділянки в Україні - з жовтня минулого року переведений на технологію Blockchain. За словами Ярослава Юрчишина, голови міжнародної антикорупційної організації Transparency International Ukraine (саме ця організація стала зовнішнім аудитором для Держземкадастру після переходу на Blockchain, і вона ж надавала експертну підтримку в цій трансформації), спочатку пріоритетність проекту була обумовлена майбутньою земельною реформою.
“Надійність даних кадастру допомогла б зняти частину страхів в контексті запровадження ринку землі”, - сказав пан Юрчишин. За його словами, Україна опинилася в авангарді загальносвітового Blockchain-тренда, який буде тільки посилюватися. “Все більше відомств і міністерств переходять на цю систему захисту даних”, - говорить він.
Ще одна, негласна, причина пріоритетності певних відомств в переході на Blockchain - це готовність їх керівництва до таких трансформацій і абсолютної прозорості. Не секрет, що можливість одноосібної корекції даних призводить до корупційних ризиків, що стає неможливим, якщо в системі застосовується Blockchain.
Blockchain - безперервна послідовна ланцюжок блоків, що містять інформацію. Таким чином, зміна на одній її ділянці в результаті зовнішнього шахрайського втручання стають очевидними для всіх учасників ланцюга. Для громадян подібна децентралізація зберігання інформації є додатковим інструментом для гарантування її коректності та збереження.
Навіщо нам це?
Те, що ризик не ілюзорний, доводять події 27 червня 2017 року, коли українські держвідомства піддалися наймасштабнішій кібератаці в новітній історії. Жертвами вірусу PetyА стали державні банки, енергетичні компанії, аеропорт Бориспіль, Укрзалізниця та на короткий час навіть сайт Кабміну.
Загальносвітові збитки від вірусу, який вирував в шести десятках країн, оцінюються в $ 8 млрд. В Україні втрати одного тільки Мінінфраструктури через вихід з ладу сотень робочих місць і двох з шести серверів обернулися, за словами глави відомства Володимира Омеляна, мільйонними збитками. Однак куди вище прямих збитків збиток, який може нанести кібератака державних реєстрів майна, землі і персональних даних. Ці бази важко відновити події, і саме по собі сумнів в достовірності їх даних здатний викликати хаос і паралізувати роботу цілих сегментів економіки. Держземкадастр, до слова, тоді вистояв, хоча в превентивних заходах національна кадастрова система була тимчасово виключена адміністратором.
Однак і в вільні від форс-мажору дні земельний кадастр щодня витримує навантаження в 30 тис. Відвідувань, частина з яких є потенційно недружніми.
Тому основна перевага Blockchain в контексті земельних відносин - гарантія незмінності даних. Будь-які спроби шахрайства завдяки цій технології виявляються фактично в режимі реального часу. Опосередковано це сприятиме підвищенню довіри до надійності державних реєстрів та сервісів в цілому.
Можливість відстежувати всі історії транзакцій з ділянками стає додатковим інструментом захисту від земельного рейдерства. Однак залишилося і слабка ланка в захисті. Це реєстр майнових прав Мін’юсту, який, як і раніше, продовжує працювати на стандартній системі і до того ж не синхронізований із земельною базою даних.
Є нюанси
Ще один нюанс в тому, що Blockchain не перевіряє початкові дані, а лише захищає їх від сторонньої зміни. Таким чином, проблему, наприклад, нашарування земельних ділянок в кадастр технологія не вирішує. Втім, її намагається самостійно вирішувати Госгеокадстр, виправляючи помилки, які стосуються зараз близько 1,5 млн ділянок. Це небагато в загальному масштабі (сьогодні в базі містяться дані про 18,8 млн ділянок), проте навряд чи втішить власників земель з неправильно внесеними даними.
Какими путями можно быстро прийти к власти, и как с помощью финансовых махинаций и других незаконных действий безнаказанно присвоить миллионы? Наверняка ответы на эти вопросы знает Пономарев Александр, убежденный регионал, негласный хозяин Бердянска.