Як відкрутити заржавілі болти і гайки, коли під рукою тільки підручні інструменти

Багато чоловіків, ремонтуючи машину, або просто в побуті зіштовхувалися з проблемою «прикипілих» болтів і гайок. Боротися з зіржавілим кріпленням часом доводиться годинами, при цьому майстер нерідко ризикує все поламати, а ще й набити собі купу синців. Як цього уникнути і навчитися легко і просто відкручувати старі болти?

На сайті компанії «Metizprice» https://metizprice.com.ua/zaklyopki-klepalnye-gajki/ ви можете по найкращій вартості придбати різьбові і витяжні заклепки, а також інші якісні метизи.

Терпіння

Перше, і найголовніше, що потрібно мати в такій ситуації - це витримка і терпіння. Якщо прикипілий болт не піддається, не варто докладати надзусиль, щоб відразу ж його зрушити. Так можна обірвати головку і затягнути ремонт, що називається, своїми руками. Є чимало дієвих засобів, які допоможуть відкрутити проблемний кріплення. Детальніше про них - в наступних пунктах нашого огляду.

Видалити іржу

Щоб болт або гайку було легше відкрутити, потрібно прибрати весь бруд, іржу і фарбу. Найкраще для цього годиться жорстка металева щітка. Особливо ретельно потрібно видаляти іржу з витків різьби.

Вибір інструмента

Щоб відкрутити прикипілий болт або гайку, потрібен накидний ключ або головка, бажано з 6 гранями. Звичайний ріжковий ключ, швидше за все, зісковзне, “злиже” грані і може привести до травм. 12-ти і 18-гранний інструмент використовувати небажано, так як велика ймовірність прослизання.

Якщо ж кріплення і так злизане, варто обзавестися спеціальною головкою, яка так і називається «для зірваних граней» або екстрактор.

Напрямок обертання

Більшість людей звикли до того, що всі гвинти закручуються за годинниковою стрілкою, а відгвинчуються - проти. Але в автомобілях нерідко застосовується кріплення зі зворотним напрямком різьблення, наприклад, шпильки кріплення лівих коліс. Ті, хто цього не знає, напевно, будуть довго “гратися”.

Змастити зіржавіле різьблення

На гайках і болтах, які не хочуть легко зрушуватися, можна застосувати один з численних змащувальних засобів. У автолюбителів дуже популярне проникаюче масло типу WD-40. До речі, це дуже корисний препарат у вирішенні інших побутових проблем.

Проникаюче масло рясно наносимо на зв’язані поверхні деталей, і залишаємо на якийсь час. Якщо болт або гайка дуже іржаві, можна залишити «хімію» працювати на всю ніч.

Також можна змочити пріржавевшіе деталі гасом, розчинником, простою водою або кока-колою. Ці засоби також трохи допомагають.

Шукаємо довгий важіль

Чим довша ручка у інструменту, яким зривають прикипілий болт, тим більша ймовірність, що той піддасться. Правда, якщо деталі тримаються намертво, то переходимо до наступного кроку.

Прогріваємо деталь

Якщо не вдається відкрутити кріплення навіть головкою з довгим важелем, то з’єднання варто прогріти. Професіонали для цього використовують ацетиленовий різак. Але якщо його немає під рукою, годиться і міні-газовий пальник, який можна купити на ринку.

Вивертаючи шпильку з алюмінієвого блоку циліндрів, прогріваємо сам блок навколо різьблення. При цьому періодично обстукуємо шпильку по колу. А якщо потрібно відкрутити гайку, то гріємо її з одного боку, і також обстукуємо молотком з усіх боків.

Засоби останньої надії

Якщо навіть нагрів не допоміг, то проржавіле кріплення з великою часткою ймовірності вже не врятувати. Пневматичний або електричний ударний інструмент дуже ефективний, але гайковерти часто обривають головки складних болтів.

Відкручування проблемних гайок також нерідко закінчується їх механічним видаленням. Для цього гайку розрізають на частини пилкою або болгаркою, також можна засвердлити дрилем в декількох місцях. Часом досить двох надпилів на протилежних гранях, і гайка починає обертатися. А найпростіший спосіб, як швидко розколоти стару гайку - використовувати спеціальний пристрій, відоме як гайкоріз або гайкокол.