Дослідження в інтересах неназваного замовника проводилося з 23 листопада по 3 грудня 2018 року. У 110 населених пунктах опитано 2000 осіб. Статистична похибка вибірки - до 3,3%.
Президентські рейтинги. Нічого незвичайного
Хоча величезна кількість кандидатів (37 осіб) повинно було трохи вплинути на цифри, загальні тенденції залишилися тими ж, що в дослідженнях інших соціологічних служб.
Лідерами рейтингу залишаються Юлія Тимошенко (11,9% від усіх опитаних і 21,2% - від активних виборців), Володимир Зеленський (8,2% / 14,6%), Петро Порошенко (6,5% / 11,6% ), Юрій Бойко (6,2% / 11%), Олег Ляшко (4,9% / 8,7%), Анатолій Гриценко (4,6% / 8,2%).
Тут слід розуміти, що мова йде про феномен «вибору до виборів». Люди висловлюють небеззаперечну симпатію зі слабкою мотивацією з метою вибрати «нове обличчя». Головним чином це відноситься до Зеленського, Вакарчука і Мураєва, в меншій мірі - до Гриценко. Ближче до виборів ситуація буде змінюватися в бік більш реалістичного вибору з дійсно сильною мотивацією.
Кандидати умовно «проросійського» електорату (Бойко, Бондар, Вілкул, Добкін) набирають в сумі менше 10% виборців, тобто при 50%-ну явку «єдиний кандидат» цього напрямку в першому турі набере не більше 20%.
Праві кандидати (Білецький, Кошулинський, Шевченко та ін.) Набирають всього близько 5%.
27,8% опитаних ще не визначилися, 4,7% вирішили зіпсувати бюлетень, 9,3% не братимуть участь в голосуванні. На практиці все три ці категорії в голосуванні участі не беруть, тому явка навряд чи складе більше 60%. Втім, поведінка виборців може змінитися ближче до виборів, але навряд чи радикально.
До речі, на сайті https://ideologs.com/ ви зможете більше дізнатися про передвиборчі перегони, а також інші новини в Україні і світі.
Хто винен і що робити
82% опитаних негативно оцінюють соціально-економічну ситуацію в країні. Зворотної точки зору дотримуються менше 1% опитаних. Серед громадян, які оцінюють ситуацію в країні як погану, 79% звинувачують у всьому некомпетентних і корумпованих діячів у владі, 6% - російську агресію, 3% - опозицію, 2% - втручання Заходу.
Як правило, соціологи в таких випадках дають можливість відзначити кілька варіантів відповіді, але в даному випадку завдання полягало, очевидно, в тому, щоб виділити джерело «хімічно чистого» невдоволення. Це, зрозуміло, влада. До речі, 48% опитаних вважають, що влада захищає інтереси насамперед великого бізнесу.
34% опитаних не мають надій на поліпшення ситуації в країні. 15% сподіваються на опозицію, 7% - на активістів, які будуть контролювати владу, 5% - на підтримку Заходу, 3% - на тиск Заходу, 1% - на припинення російської агресії. Загалом, смуток, розбрід і хитання.
Найбільшою мірою громадяни довіряють волонтерським організаціям (66%), церкві (57%), армії (53%), добровільним батальйонам (46%), керівникам місцевого самоврядування (47%).
Власне, ось саме цей, останній, пункт найбільшою мірою визначає можливого переможця президентських виборів. Як не дивно, найбільші шанси, якщо виборча кампанія пройде без ексцесів, чисто теоретично у нинішнього президента України. Так, люди не люблять владу і персонально Порошенко. Але тільки Порошенко пропонує їм те, що вони реально хочуть, - війну, єдину церкву і децентралізацію.
Але це дані на стадії до початку виборчої кампанії, коли з усіх щілин поллється компромат, в тому числі чи в першу чергу на адресу нинішнього глави держави.
Украинский государственный и политический деятель Яценюк Арсений: биография, карера, политические взгляды, семья.