Ставок на дачі своїми руками. Поради щодо облаштування

Вода - це необхідний елемент саду, оформленого в будь-якому стилі. Саме водна гладь ставка, вируючий потік струмка або шум водоспаду надають вишуканої закінченості ландшафту.

Ще в давнину говорили, що є дві речі, на які можна дивитися нескінченно: це вогонь і вода. Зробивши в саду ставок, ви будете милуватися грою світла і тіні на поверхні. Зовнішній вигляд ставка залежить, перш за все, від його місця розташування, розміру і форми. Якщо ви правильно визначите ці три основних параметри, то водойма буде гармонійно поєднуватися з іншими елементами саду.

Існує 2 способи створення водойми: з використанням спеціальної плівки для вистилання внутрішньої поверхні водойми, та використання ємностей різної форми і розмірів для заривания їх в землю.

Найпростіший спосіб - це використання готових ємностей, які вкопуються в землю на ділянці. Безперечними плюсами готових ємностей є: дешевизна; будівництво ставка з використанням ємностей не займе багато часу і сил, і під силу навіть неспеціалістам; воду в таких водоймах легко міняти, а стінки ємності не вимагають особливого догляду.

Коли ємність буде закопана, її краї декорують каменем. Камені необхідно укладають таким чином, щоб вони трохи нависали над водою, тоді не буде видно краю форми. Підсипавши в таку водойму трохи промитого піску і уклавши на дно камені, можна помістити в ставок водні рослини в спеціальних корзинах, або посадити їх безпосередньо в придонний грунт. Так як обсяг штучних форм не великий, від великих водних рослин доведеться відмовитися.

Також зараз пропонується великий асортимент плівкових матеріалів, які можуть задовольнити будь-які запити щодо облаштування ставка. Це недорогі поліетиленові і ПВХ плівки, що випускаються товщиною від 0,5 до 2,0 мм. в залежності від розмірів майбутнього садового ставка і його призначення. До речі, по посиланню пленка для пруда можна вигідно замовити цей матеріал.

Як правило, для садового ставка завглибшки менше 1,5 метрів використовують плівку завтовшки до 1 мм., а понад 1,5 м. товщиною від 1,5 мм. Для плавальних ставків використовують більш товсту плівку, щоб попередити її пошкодження при ходьбі по дну ставка. Зазвичай ПВХ і поліетиленові плівки випускаються двох кольорів - чорного і болотного, причому останній варіант трохи дорожчий. Потрібно врахувати, що плівка засипається шаром дрібного щебеню або крупного піску і її колір не має особливого значення. Гарантований термін служби таких плівок досягає 10-15 років.

Більш довговічні, але і більш дорогі бутилкаучукові плівки, термін служби яких становить 15-20 років, використовуються для облаштування досить великих ставків.

В даний час у продажу існують декоративні ПВХ плівки, покриті дрібним щебенем, тобто такі, що імітують поверхню піщаного дна. Для додання природності їх все одно потрібно декорувати шаром крупного піску, щоб приховати складки плівки, що виникають на криволінійних ділянках. До подібних предметів потрібно підходити з точки зору доцільності. Декоративну плівку з галькою, міцність з’єднання якої з підкладкою є досить сумнівною, практичніше замінити грубозернистим піском. Декоративне каміння із пластику, довговічність яких також невисока, в кінцевому рахунку, обійдуться дорожче натурального вапняку.

Вибирають плівку таку, щоб вона одним шматком покривала весь водойму і виходила за його межі не менше ніж на 50 см з кожного боку. Приблизний розрахунок роблять так: довжина плівки дорівнює довжині водойми додати подвоєну глибину, додати 1 метр, а ширина - ширині ставка додати подвоєну глибину, додати 1 метр. Для розрахунку використовують максимальні розміри довжини, ширини і глибини водойми.

Крім самої плівки можна придбати і спеціальну захисну тканину. Водойми невеликих розмірів будують без захисної тканини, проте якщо водойма велика, то така тканина необхідна. Глибина водойми повинна відповідати його розмірам, але не менше 50-60 см. Береги роблять пологими (20-25 °). Якщо глибина більше 80 см, береги слід робити з уступами, інакше вони будуть зсуватися.