У 2015 році китайська влада запустили проект по створенню національної бази даних на основі системи розпізнавання обличчя. Заради нього в країні будують мережу камер відеоспостереження, яку сама китайська влада називають найбільшою в світі: 176 мільйонів камер вже встановлені, ще близько 450 мільйонів планується встановити до 2020 року (для порівняння, в США їх близько 50 мільйонів). До речі, на сайті stack-systems.ua ви можете вигідно замовити установку сучасних систем відеоспостереження для бізнес-центрів і інших об’єктів.
Невідомо, скільки китайських камер обладнані системою розпізнавання обличчя, але, за задумом влади, до 2020 року штучний інтелект зможе за три хвилини впізнати практично кожного з майже 1,4 мільярда жителів країни.
За допомогою цієї технології китайський уряд зможе збирати гігантський обсяг інформації про своїх громадян. Об’єднавши ці дані з базами поліції, банків і онлайн-сервісів, влада планує з 2020 року ввести в країні так званий «рейтинг громадської надійності». Кожному жителю буде присвоюватися певну кількість балів, виходячи з його поведінки. На основі цих балів йому відкриватимуть (або закривати) доступ до таких привілеїв як туристичні візи, соціальну допомогу або вигідні ставки по кредитах.
Як будуть присвоюватися і відбиратися бали, поки неясно, але очевидно, що вирішувати це буде влада. «Китай рухається до тоталітарного суспільства, в якому уряд контролює і впливає на особисте життя людей. Як Великий Брат, у якого є вся інформація про тебе, і який може нанести тобі будь-яку шкоду », - говорив The Washington Post китайський письменник Муронг Хука.
А тим часом, сонячні смарт-окуляри для поліцейських розробила китайська компанія LLVision Technology Co. Вони зовні схожі на Google Glass, обладнані камерою і пов’язані з базою даних правоохоронних органів. Щоб перевірити обличчя підозрілої людини, поліцейському треба подивитися на неї з відстані не більше п’яти метрів і з ракурсу, при якому видно не менше 70% обличчя. Система розпізнавання облич автоматично почне шукати збіги в базі даних; на пошук потрібно 2-3 хвилини. Якщо збіг знайдено, система повідомить ім’я і домашню адресу людини.
Першими пристрій почали використовувати поліцейські міста Чженчжоу в китайській провінції Хенань. З 1 лютого вони надягають смарт-окуляри під час чергування на залізничному вокзалі Чженчжоу, денний пасажиропотік якого зазвичай виростає з 60 до 90 тисяч осіб під час китайського нового року. За півтора тижні використання смарт-окулярів поліція вже затримала з їх допомогою сімох людей, підозрюваних в різних злочинах - від дорожніх аварій до викрадення людей. Ще 26 осіб було затримано за те, що користувалися фальшивими ID-картами.
Новий гаджет китайських поліцейських стурбував західних правозахисників. «Якщо кожного поліцейського можна забезпечити окулярами з технологією розпізнавання осіб, китайська система спостереження стане ще більш всюдисущою», - заявив Вільям Ні, фахівець з Китаю в міжнародній правозахисній організації Amnesty International.