Багато сільськогосподарських культур зараз вирощують з насіння, створених шляхом схрещування двох сортів. Такі гібриди часто мають відмінну врожайність і стійкість до шкідників. Головна проблема в тому, що ці якості не передаються у спадок. З отриманого насіння можна виростити рослини з такими ж видатними якостями. В результаті фермерам доводиться щорічно купувати нове гібридні насіння замість того, щоб просто посіяти частину торішнього врожаю.
Їх продаж - це серйозна індустрія. Сьогодні обсяг ринку становить $ 500 млн на рік, але вже в найближчі роки він подвоїться. До речі, на сайті https://33stakana.com//autofem-seeds можна вигідно придбати селекційні сорти соняшнику і кукурудзи урожаю 2018 року.
Створення сортів, у яких насіння буде генетично відрізняються від батьківської рослини, стало б величезним проривом в сільському господарстві. Важливим кроком у цьому напрямку стало відкриття дослідників з Каліфорнійського університету в Дейвіс, про який розповідає видання Science Daily.
Вчені досліджували ген рису BBM1, який проникає в яйцеклітину зі сперматозоїдом. Тут він експресується, направляючи запліднену яйцеклітину до утворення зародка.
Команда відредагувала геном рослини, щоб замінити процес мейозу - статевого ділення клітин - на ще одну стадію звичайного ділення. В результаті материнська рослина виробляла яйцеклітини, що успадкували повний набір хромосом. Потім вони стимулювали в них виробництво BBM1 без запліднення. Поки відредаговані рослини виробляють насіння-клони з ефективністю в 30%, однак команда сподівається збільшити показник в ході додаткових досліджень.
Паралельно вчені мають намір випробувати новий підхід на інших рослинах, у яких є ген BBM1 і його аналоги.
А нещодавно в MIT створили «рослину-кіборга», яка використовує листя в якості сенсорів і посилає сигнал на комп’ютер. Дослідники запевняють, що в майбутньому рослини стануть повноцінними біоінтерфейсам