Чотири покоління ліків від алергії: в чому різниця?

Офіційна статистика запевняє, що алергією страждає всього 1,5% українців. Однак більше половини алергіків не звертаються до лікарів, і як результат - залишаються невидимими для статистики. Тому експерти говорять про те, що на алергію страждають до 25% жителів, а в великих містах - навіть кожен третій.

Найчастіше українці скаржаться на цілорічну реакцію, викликану кліщем домашнього пилу. На другому місці за поширеністю - алергія на шерсть домашніх тварин, а на третьому - на цвіль. Сезонна алергія на пилок по частоті випадків займає тільки четверте місце.

Для зняття симптомів всіх видів алергії потрібні антигістамінні препарати. Чим засоби від алергії третього і четвертого покоління відрізняються від перших розроблених фармацевтами ліків?

Препарати першого покоління

Перші розроблені від алергії препарати, наприклад, Супрастин, блокують гістамін - біологічно активну речовину, що викликає захисну реакцію організму на потрапляння в кров безневинних речовин. Однак ліки впливають не тільки на механізм вироблення гістаміну, а й на центральну нервову систему в цілому, тому список побічних ефектів включає сонливість, загальмованість, збій серцевого ритму і навіть зниження гостроти зору. Тому прийом ліків першого покоління не сумісний з роботою, що вимагає концентрації уваги. Згодом може розвинутися звикання, тобто ліки перестане чинити потрібний ефект.

До цієї групи ліків відноситься не тільки Супрастин, але також Тавегіл, Діазолін, Димедрол.

Препарати другого покоління

Друге покоління не діє на центральну нервову систему, основна речовина розпізнається організмом, як родинну гістаміну. Звикання до компонентів не розвивається. Однак ця група препаратів сильніше навантажує серце, тому вони не рекомендовані літнім людям через ризик негативного впливу на серцевий м’яз. До цієї групи належать такі препарати, як Кларитин, Гісталонг, Феністил.

Препарати третього і четвертого покоління

Нове покоління засобів було розроблено спеціально, щоб уникнути побічних ефектів, які виникають при лікуванні традиційними антигістамінними ліками. Вони швидко виводяться з організму, не викликають сонливості, не впливають на роботу мозку, тому в період їх прийому можна водити машину і займатися роботою, що вимагає граничної уважності, швидкості реакції. До цієї групи належить знімаючий симптоми всіх видів алергії Цетрин, а також Лоратадин і Аллергофрі.

Останнє, четверте покоління протиалергічних ліків, поки що залишається рідкістю. У нього інший, більш складний принцип дії, який не орієнтується на придушенні вироблення гістаміну. Однак для цієї групи є свій список можливих побічних ефектів, тому потрібно консультуватися перед прийомом з лікарем.

При важких формах алергічної реакції призначають гормональні препарати на зразок преднізолону або дексаметазону. Їх також не слід приймати без призначення фахівця, навіть якщо гормональні засоби продаються без рецепта. Неконтрольований прийом гормональних препаратів може нашкодити здоров’ю.