Мушки і розбавлена горілка допомогли вченим перемогти алкоголізм

Напередодні новорічних свят американські дослідники зробили вельми своєчасне відкриття. Вони напоїли мушок-дрозофіл 5% -м розчином етилового спирту і поспостерігали за їх поведінкою. Отримані відомості допомогли з'ясувати, як алкоголь змінює роботу мозку і викликає сп'яніння, а також заблокувати це почуття.

Важливий і злободенний експеримент поставили в Інституті Скріппса (місто Джупітер, Флорида, США). Опис і результати роботи опубліковані в науковому виданні Journal of Molecular Biology.

Варто зазначити, що суттєвих результатів у боротьбі з цією проблемою добилися в наркологічному центрі Crystal. Там, надаючи послугу лечение от алкоголизма Киев застосовують найефективніші методики і медикаменти.

В ході дослідження американські вчені встановили, що нетверезі люди і комахи поводяться однаково. “Мушки напідпитку поводяться абсолютно так само, як і люди. Вони втрачають координацію і в буквальному сенсі п’яніють. Алкогольне збудження змушує їх частіше і більше літати, що еквівалентно тому, як багато людей починають більше рухатися, жваво говорити і вести себе більш активно, ніж в тверезому стані “, - розповів один з дослідників Скотт Хансен.

При цьому, за його словами, етанол, на відміну від більшості наркотиків, впливає на рецептори на поверхні клітин мозку не безпосередньо, а опосередковано. Це довгий час заважало нейрофізіологам зрозуміти механізм впливу алкоголю. Зокрема, наука не знала точно, чому випивка спочатку збуджує, а потім розслаблює людину. Однак тепер ця відповідь отримана.

Більшості тваринам незнайоме почуття сп’яніння, та інші наслідки прийому великих доз алкоголю. Це пов’язано з тим, що їх клітини не можуть швидко нейтралізувати й виводити етиловий спирт з організму, що призводить до отруєння і смерті. Переробляти алкоголь можуть тільки людина, дрозофіли, щури і деякі інші істоти, які харчуються фруктами.

Близько 10 млн років тому предки людини познайомилися зі спиртним. Вони придбали ряд мутацій в генах ADH4 і ALDH1A1, що відповідають за нейтралізацію і виведення етанолу. Дані зміни захистили древніх протолюдей від отруєння спиртом. Це виявилося дуже доречним: так представники роду Homo навчилися виживати, харчуючись підгнилими плодами. Однак сьогодні подібна “схильність” тільки шкодить: вона сприяє розвитку алкоголізму і передчасній смерті.

Команда Хансена встановила, що спирт взаємодіє з ферментом PLD2 в нервових клітинах людей, щурів і мушок. На нього ж діють і деякі потужні анестетики. Коли ж вчені вирішили тимчасово відключити збірку нових молекул PLD2 в “мозку” у дрозофіл, з’ясувалося, що в результаті блокування ферменту мушки не п’яніють навіть в тих випадках, коли випивають дуже великі кількості алкогольного “сиропу”. При цьому в цілому вони поводяться досить “пристойно”. Таким чином, виявилося, що даний фермент пов’язаний не з розслаблюючим, а з збудливим ефектом від алкоголю.

Взаємодія спирту з даним білком призводить до формування ще одного типу молекул, фосфаділетанола. Ця речовина може вбудовуватися всередину іонних каналів, прискорюючи швидкість обміну сигналами між нервовими клітинами. Фосфаділетанол розкладається вкрай повільно і присутній в мозку протягом приблизно доби. Завдяки цьому активність мозку помітно підвищується - тому-то алкоголь і викликає збудження.

Поки не зрозуміло, чи пов’язаний фосфаділетанол з розслаблюючою дією спиртного. Відповідь на це питання повинні дати подальші експерименти на мушках і інших лабораторних тваринах. Якщо попередні висновки будуть підтверджені дослідним шляхом, то тоді речовини, що блокують реакції між етанолом і PLD2 або знищують фосфаділетанол, можна буде використовувати для миттєвого позбавлення від сп’яніння і лікування алкогольної залежності.