На сьогоднішній день для громадян України існують вже сотні способів переказу грошових коштів. Досить популярним стає переказ з карти на карту (person to person). Вигода цього способу залежить, насамперед, від специфіки діяльності самої банківської установи, і у цьому контексті варто почитати відгуки про банки України на сайті bankbook.com.ua.
Досить поширені електронні платежі через різноманітні мережеві системи і сервіси, віртуальні гаманці і перекази за системою SWIFT. Однак найбільшою популярністю в народі як і раніше користуються системи грошових переказів (насамперед, міжнародних) без відкриття рахунку в банку.
Що врахувати при виборі системи переказу грошових коштів?
Один з найважливіших критеріїв вибору - охоплення системи. Іншими словами, ви повинні бути впевнені, що адресат з зручністю зможе перевести в готівку переказ в пункті обслуговування системи. Деякі міжнародні системи грошових переказів представлені дуже широко, і їх можна знайти практично скрізь, навіть у невеликих містах. До таких, наприклад, відноситься відома система Western Union.
Поцікавтеся також розміром комісії. Всі системи стягують плату за свої послуги: зазвичай платить відправник, але деякі системи ділять комісію: частина сплачує відправник, а частина - одержувач. При оформленні переказу, щоб уникнути неприємних сюрпризів уточніть розмір комісії.
Ще один важливий момент - валюта переказу. В якій валюті ви відправляєте гроші, в якій їх зможе отримати ваш адресат і за яким курсом відбувається конвертація, якщо ці валюти розрізняються?
Дізнайтеся також, чи можете ви вибрати між адресним і безадресним переказом. Адресні перекази можна отримати в строго визначеній фінансовій установі і ні в якій іншій, зате комісія при цьому помітно нижча. Безадресні перекази можна отримати в будь-якому пункті обраної вами системи переказів. Це зручно, проте пам’ятайте, що такі перекази коштують дорожче.
І нарешті, дізнайтеся, як швидко ваш адресат отримає гроші. Питання не пусте: в залежності від системи і типу переказу, очікування надходження коштів може становити від 5 хвилин до доби і навіть більше.
При виборі системи грошових переказів звертайте увагу не тільки на тариф, але і на обмінний курс операції. Плата за переказ і обмінний курс можуть бути різними в залежності від системи переказів, каналу і відділення, де надається послуга. Тарифи і курс можуть бути змінені без попереднього повідомлення відправника і одержувача переказу.
Огляд найпопулярніших систем
1. Western Union ( «Вестерн Юніон») - найстаріша система грошових переказів, яка існує вже понад 140 років. Була заснована в середині XIX століття в США як телеграфна компанія. Одна з найбільш поширених систем в світі, що має понад 500 000 відділень більш ніж в 200 країнах і територіях світу.
Для переказу грошей фізичній особі готівкою не потрібно ніяких рахунків і реквізитів. Буде потрібно вказати тільки повне ім’я одержувача і країну його перебування. Мінімальна комісія складає 20 грн (в залежності від країни, куди відправляється переказ) і обумовлена сумою переказу. Сума переказу лімітована: не більше 5000 доларів США на добу на одну людину.
Грошовий переказ доступний до виплати в лічені хвилини після присвоєння 10-значного контрольного номера переказу (КНГП). Однак врахуйте, що реальний термін виплати залежить від ряду факторів: наприклад, годин роботи пункту обслуговування або різниці між часовими поясами.
2. MoneyGram ( «МаніГрем»). Ця система належить корпорації American Express і успішно працює вже більше 70 років. Пунктів видачі грошей у MoneyGram більше 350 000, та й географічне охоплення значне: система представлена в 200 країнах. Максимальна сума переказу становить 5000 доларів США на добу на людину, а розмір комісії становить 1% від загальної суми переказу.
3. Unistream ( «Юністрім») - система з російським корінням, відкрита в 2001 році. Сьогодні у Unistream понад 250 000 відділень в сотні країн світу. Комісія починається від 1% від суми переказу і залежить як від суми, так і від пункту, куди відправляються кошти. Добовий ліміт - 5000 доларів США на людину.