«Вічна» цегла
Попередник обпаленої глини, саман являє собою композитний матеріал - суміш землі, глини, піску, соломи і води. За однією з версій, слово «саман» походить від староанглійського кореня, що означає «куля», «Кругла маса», за іншою, - від тюркської назви соломи. Сьогодні цим терміном позначається як сам матеріал, так і методика будівництва з нього.
Цегла-сирець, що виготовляється з глини з додаванням різаної соломи, налічує тисячоліття застосування. З нього зводилися як малоповерхові будівлі, так і складні споруди, про що свідчить застосування саману при будівництві Великої Китайської стіни, пірамід в Єгипті і Перу. Житлові будинки та господарські споруди з саманної цегли були поширені в Середній Азії, Ірані, Монголії, Китаї, Туреччині, Молдові та інших регіонах з сухим і спекотним кліматом, а також на Україні, в Криму, Ставропіллі.
З недавнього часу саманне будівництво переживає підйом у всьому світі: архітектори зводять експериментальні будівлі в рамках концепції єдності природи і цивілізації, а пересічні громадяни успішно втілюють ідею екобудинку своїми силами. Відмінності результатів роботи і тих, і інших, як правило, лежать в області дизайну - в сфері технології все робиться за давно відомими «рецептами».
Тонкощі саманного будівництва
Як і тисячі років тому, сьогодні для виготовлення саману застосовують глину (з вмістом глинистих частинок до 25%), органічні наповнювачі - солом’яну січку, лляну полову, а також воду і пісок. При цьому середній обсяг глини в самані варіюється від 3 до 20% (чим менше в самані глини, тим меншу усадку дають стіни). Самі ж будівлі будують як блоковим, так і ливарним способом.
У першому випадку, змішавши глину з піском до отримання однорідної маси і додавши в неї солом’яну січку, змочену водою, приступають до формування цегли в дерев’яній формі (з дном або без дна). Внутрішні поверхні форми повинні бути обстругані і мати «запас» для більш легкого знімання саманних блоків.
Так як саманову цеглу не обпалюють, а лише висушують на сонці (8-12 днів в залежності від погоди), формувати її починають навесні, щоб вона могла висохнути протягом літа. Готові блоки легко обтісують і рубаються гострою сокирою.
При зведенні саманної споруди можна застосовувати опалубку. В даному випадку саман подають в установлений в проектне положення короб-опалубку, злегка поливають його водою і за допомогою дерев’яних трамбовок ущільнюють шарами 15-20 см. Глина в опалубці витримується приблизно 2 дня в сонячну погоду і 3-4 дні - в похмуру. Потім опалубку пересувають по висоті і зводять наступну частину стіни. У всіх випадках у міру будівництва залишають отвори для дверей і вікон, поверху яких накладають перемичку з дерева або заліза.
Висота стін саманного будинку може бути практично будь-якою. В історії є приклади багатоповерхових будівель з землі, які не просто прекрасно збереглися, а й до сих пір служать людям. На відміну від землебитної стіни, яка скріплюється гравітацією, саманні будівлі скріплені тривимірною структурою переплетених волокон соломи, безліч окремих стебел якої забезпечують загальну високу міцність. Проте, висота більшості саманних будівель не перевищує одного-трьох поверхів (7-10 метрів); при цьому стіни першого поверху значно товщі стін другого і третього.
Переваги саманних будинків
- Екологічність. Будівництво будинків із саману - найменш «промисловий» і найбільш безпечний з натуральних способів будівництва. Саман не токсичний і повністю регенеруючи, що дуже важливо в сьогоднішній ситуації виснаження природних ресурсів та хімічного забруднення навколишнього середовища.
- Дешевизна. Саман - один з найдешевших будівельних матеріалів. Як правило, зведення саманних будівель не вимагає використання висококваліфікованої робочої сили, спеціального дорогого устаткування і, відповідно, високі затрати енергоресурсів.
- Естетичність. Пластичні особливості саману дозволяють створювати органічні архітектурні форми з включенням викривлених стін, арок, ніш; таким чином, будівельник буквально ліпить будинок, подібно скульпторові.
- Надійність. Саман дуже стійкий до вивітрювання і може протистояти тривалим періодам дощів. Наприклад, в настільки «багатій» опадами Великобританії нараховуються десятки тисяч комфортних саманні будинків, багато з яких використовуються більше п’яти століть. А в єменських середньовічних десятиповерхових будівлях, побудованих частково з саману, покоління людей проживають без малого 900 років. Особливості складу матеріалу і конструкції забезпечують також високу сейсмостійкість саманних будинків.
- Теплоізоляція. Теплоізоляційні характеристики саману вищі, ніж у бетону, каменю або цегли, тому саманні будинки не вимагають посиленого додаткового обігріву взимку і забезпечують достатню прохолоду в спекотні літні дні. Оскільки саман вогнестійкий, його використовують і для виготовлення печей і димоходів; з цієї ж причини він оптимальний для зведення будівель в пожежонебезпечних районах.
Разом з тим, найстрашнішим випробуванням для саману є промороження - головна причина розтріскування і руйнування земляних будинків. Однак саман все ж можна використовувати для північних широт, якщо дотримуватися технологію будівництва та утеплювати саманні стіни зовні.
Сайт BudPorada.com - джерело цінної інформації про сучасні ефективні ремонтно-будівельні технології і матеріали, саме тут ви знайдете корисні поради щодо комфортного, екологічного і економного облаштування вашої домівки, і присадибної ділянки.