Тонкощі вибору кабелю: поради фахівців

Купуючи кабельну продукцію, споживачі часто задаються рядом важливих питань, в яких необхідно орієнтуватися для того, щоб зробити правильний вибір. Експерти дають корисні поради на випадок, якщо Ви все ж зіткнетеся з деякими популярними завданнями в ситуації вибору кабелю.

У чому полягає відмінність кабелю від дроту?

Принципової різниці більшість покупців не розуміють, але, в той же час існує певна відмінність в оплаті робіт з кабелем і дротом. Внесемо ясність в дане питання на прикладі розробок ВАТ «Одесакабель». Згідно ТУ на продукцію ВВП і ПВС, основним фактором, що визначає різницю між кабелем і дротом, є форма оболонки. Так, дріт ПВС має круглу форму, кабель ВВП - плоску. До речі на сайті https://cabel-opt.com.ua/vvp11/ компанії OASIS можна вигідно придбати кабель ВВП-1.

Як правильно розрахувати перетин кабелю?

Перетином кабелю називають значення площі струмопровідної жили на зрізі кабелю. У разі якщо жила складається з декількох дротів, перетин визначається сумою їх перетинів. Для спрощення розрахунків існують довідники із зазначенням, який саме перетин підходить під певне навантаження. Бажаючим ж самим здійснювати розрахунки, можна порадити просту формулу, якою користується більшість електриків: 1 мм2 мідної жили пропускає напругу в 2,2 кВт або 10А (потужність = 10А х 220В). За допомогою цієї формули можна визначити перетин на будь-яке навантаження, але більш-менш коректна вона все ж у випадках з перетином до 6 мм2.

Який кабель краще вибрати - алюмінієвий чи мідний?

Проведемо порівняльну характеристику обох видів кабелів, за допомогою якої Вам буде значно легше визначити, якого кабелю ви потребуєте.

- Термін служби: мідний і алюмінієвий кабель мають однаковий термін експлуатації. Одинарна ізоляція служить 15 років, подвійна ізоляція - 30 років в обох випадках.

- Міцність кабелю: мідь здатна витримати до 80 вигинів, в той час як алюміній - лише 12. Цей фактор може бути важливий в тих умовах, монтаж кабелю в яких має на увазі можливість частих вигинів.

- Окислення кабелів: алюмінієвий дріт піддається процесу окислення майже миттєво після зачистки. Але стосується це лише верхнього шару, тому на струмопровідні якості не впливає.

- Вартість кабелів: мідний кабель дорожче аналогічного алюмінієвого в середньому в три рази.

Жорсткий чи гнучкий?

Гнучкість будь-якого кабелю залежить від кількості струмопровідних жил. Чим більше жил - тим гнучкіший кабель. Цей фактор також визначає і клас ціни - жорсткий кабель коштує дешевше.

Найчастіше, гнучкий кабель використовують для монтажу в рухомих електроприладах і установках.

Визначаємо якість кабелю самостійно.

На жаль, сьогодні існує безліч хитрощів, за допомогою яких недобросовісні виробники обманюють споживачів. Найбільш частими трюками можна назвати заниження перетину жили кабелю, товщини оболонки, виготовлення її з низькоякісного матеріалу. Все це призводить до того, що кабель служить значно менше очікуваного терміну.

Часто алюмінієвий кабель видають за мідний, тим самим вводячи в оману покупців, або ж використовують неякісний алюміній і мідь у виробництві. Для того, щоб запобігти негативним наслідкам, пов’язані з експлуатацією при покупці завжди майте з собою кабель-еталон, з яким можна порівняти придбану покупку; Також фахівці радять запам’ятати кілька прийомів, за допомогою яких Ви зможете легко викрити обман і перевірити якість продукції:

- кілька разів зігніть і розігніть кабель - пам’ятайте про допустимі кількості вигинів для міді та алюмінію;

- якісний матеріал не пружинить при вигинах;

- кабель з справжньої міді або алюмінію має яскравий блискучий колір.

Важливим орієнтиром Вам послужить також марка виробника і ціна на продукцію. Вивчайте маркування на упаковці і пам’ятайте про рівність - ціна завжди відповідає якості.