Американські вчені створили вакцину проти героїну

Фахівці науково-дослідного інституту Скріппса (США), створили вакцину проти дії героїну. Дослідження нового препарату на лабораторних мишах тривали вісім років, в результаті чого було доведено, що з'єднання може нейтралізувати героїн, введений в організм в будь-яких дозах.

Нова вакцина працює за тим же принципом, що і інші подібні препарати. В організм пацієнта вводиться певна частина молекули героїну, на яку формується імунна відповідь, причому антитіла нейтралізують не тільки сам героїн, але і компоненти, які викликають почуття ейфорії. В результаті молекули наркотику і його похідних знищуються лімфоцитами в кровотоці і не досягають мозку, а значить, наркотик не спрацює: ефективність ін’єкції героїну не перевищить рівень впливу звичайного фізрозчину. Відсутність ейфорії зможе допомогти видужуючим споживачам героїну утриматися від спокуси рецидиву, стверджують розробники.

Після випробувань на гризунах дослідники інституту Скріппса, у співпраці з науковцями університету Співдружності Вірджинії, протестували вакцину на чотирьох макаках-резус. Тваринам ввели три дози вакцини, які забезпечили мавпам ефективну імунну відповідь, яка особливо добре проявлялася протягом першого місяця після введення, втім, дія вакцини тривала більше восьми місяців, і ніяких негативних побічних ефектів дослідники не відзначили. Двоє з тварин були вакциновані двічі. Перший раз - за сім місяців до початку експерименту. Імунна відповідь на щеплення було отримано у всіх чотирьох макак, однак мавпи, яким ввели повторну дозу, набагато сильніше протидіяли героїну, так як їх імунна система вже мала «пам’ять» на молекули наркотику, а повторна вакцинація просто посилила імунітет.

Зрозуміло, відзначають дослідники, вакцина не стане панацеєю від наркотичної залежності - людина, адитивна до наркотиків, просто знайде героїну адекватну заміну. Однак наркологи мають в своєму арсеналі так мало протинаркотичних засобів, що поява такої вакцини серед доступних методів реабілітації колишніх наркоманів може стати істотним внеском в боротьбу за здоров’я наркотично-залежних пацієнтів. Дослідження на людях поки не плануються, однак розробники вакцини настійно рекомендують почати клінічні випробування на добровольцях.

Анти-героїнові вакцини розроблялися і раніше, проте всі вони були неефективні для людей. Нова вакцина - перша сполука, яка працює на приматах і, швидше за все, безпечна для людини. Головна особливість препарату в тому, що він працює тільки проти героїну, не зачіпаючи інші опіоїди. Якщо вчені знайдуть кошти провести дослідження за участю людей, то цілком можливо, вакцина в кінці кінців увійде в клінічну практику.

Зауважимо, що героїн вважається одним з найнебезпечніших наркотиків, не тільки тому що надає руйнівний вплив на організм людини, а й тому що викликає сильну психологічну і фізичну залежність.

За різними даними, число людей, що зазнають залежність від героїну, перевищує 10 мільйонів. Одним з найбільш перспективних напрямків в боротьбі з героїнової залежністю фахівці називають розробку антігероіновой вакцини, яка на рівні імунної системи повинна допомагати організму залежної людини боротися з наркотиком як з вірусом.

Ефективне лікування наркоманії у Києві пропонує клініка «Ренессанс». Завдяки застосуванню найновіших методик і препаратів, індивідуальному підходу, досвіду і чуйності медперсоналу наркозалежним гарантується швидке позбавлення згубної звички і повернення до здорового, повноцінного життя.