В Ізраїлі зварили «пиво єгипетських фараонів»

Група ізраїльських учених зуміла відтворити давні сорти пива, які з незапам'ятних часів варили жителі Ерец-Ісраель - з часів бронзового століття до періоду повернення євреїв з вавилонського полону.

Міждисциплінарна група, до якої входили археологи, біологи і пивовари, створили напій із залишків дріжджів, виявлених в древніх посудинах, які належали різним культурам на території Ізраїлю. Це посудини бронзового століття з Ейн-Бесор в Ешкола (біля сектора Гази), горщики з єгипетської пивоварні 3-го тисячоліття до н.е., виявлені на вулиці а-Масгер в Тель-Авіві, посудини з городища Тель ес-Сафі поруч з филистимським гатом (850 років до н.е.) і, нарешті, посудини з Рамат-Рахель на півдні Єрусалиму, що відносяться до епохи перського панування (4 ст до н.е.).

Завдяки вивченню ДНК і високотехнологічним методам ідентифікації вченим вдалося виділити шість типів дріжджів, оживити їх і зварити «древнє пиво». У кожного напою виявився свій аромат. Проектом керував мікробіолог з Єврейського університету в Єрусалимі Ронен Хазан. У ньому взяли участь біолог з того ж університету Міхаель Клуктштейн і єрусалимський пивовар Ітай Гутман.

«Це справжній прорив. Нам вперше вдалося відтворити стародавній алкогольний напій із стародавніх дріжджів. Такого ще не було!», - сказав на презентації результатів дослідження археолог Управління старожитностей Іцхак Паз.

Ймовірно, незабаром ми зможемо купити пляшку пива, яким тамував спрагу Голіаф перед виходом на поєдинок з Давидом. «Тепер ми знаємо, який смак був у пива филистимлян і єгиптян, у пива, яке пив фараон або Анхус, филистимський цар Гата. Колонії дріжджів чекали нас тисячі років на дні посудин», - сказав Ронен Хазан в інтерв’ю каналу Кан.

Втім, розмовляючи з кореспондентами видання Times of Israel він був більш стриманий і не став стверджувати, що смак такий же, як в давнину. «По-перше, в нашому пиві є і сучасні інгредієнти, а по-друге, треба враховувати, що знайдені нами дріжджі - тільки одні з багатьох, які могли використовуватися в древній заквасці».

За словами археолога Паза, пиво, якщо не на 100-відсотків тотожне древньому, то максимально до нього наближене, оскільки дріжджі все-таки давні і за смаком виявилося схожим на ті, що варять сьогодні в Ефіопії.

Компанія “Європром”  на сайті https://euro-prom.com.ua/chillery пропонує чілери для пивоварень, а також інше функціональне промислове холодильне обладнання відомих світових виробників.