На сьогоднішній день існують багато хибних думок і міфів про цей стан, а фахівці спробують їх спростувати, або ж підтвердити
Якщо трапився інсульт, людина вже ніколи повністю не відновиться
Буває по різному. Все залежить від того, як швидко людина отримала допомогу. Перші 4,5 години після появи ознак інсульту називаються терапевтичним вікном. Це час, коли можна не лише врятувати життя, але і уникнути розвитку паралічу та інших серйозних ускладнень. Тому при підозрі на інсульт потрібно якомога швидше викликати швидку.
За статистикою, в розвинених країнах близько 35% людей, які перенесли інсульт, відновлюються майже повністю або з незначними порушеннями. Ще 40% мають потребу в довгостроковому догляді та реабілітації. Людині після інсульту може бути складно пересуватися (високий ризик падіння), говорити, самостійно їсти і пити, митися і ходити в туалет. Через розлади пам’яті, концентрації, а також психологічні травми пацієнт може замкнутися в собі, стати дратівливим і забудькуватим. Майже третина пацієнтів після інсульту стикається з тривогою і депресією. І мета реабілітації - допомогти пацієнтові стати настільки незалежним, наскільки це можливо в даному конкретному випадку.
Ці та інші проблеми допомагають вирішити в центрі реабілітації після інсультів і травм клініки Аксимед, яка знаходиться в Києві. Відновлення після інсульту тут проводять за стандартами провідних західних клінік, а лікарі та інструктори навчалися за кордоном. З кожним пацієнтом працює мультидисциплінарна команда, її формують в залежності від проблем людини. Наприклад, при порушеннях мови або ковтання в реабілітаційному процесі бере участь логопед-афазіолог. Якщо у пацієнта є порушення сечовипускання - йому допомагає нейроуролог, розлади пам’яті і мислення коректують невролог і нейропсихолог.
Час саме по собі лікує! Ось і наслідки інсульту самі пройдуть
Не пройдуть! З наслідками інсульту важко впоратися без фахівців. Дослідження підтверджують: своєчасно проведена реабілітація допомагає відновити втрачені навички, мова, а також поліпшити психологічний стан і соціальну адаптацію людини після інсульту. Починати реабілітацію слід якомога швидше. За загальносвітовими рекомендацій - через 24-48 годин (іноді 72 години) після лікування.
В хороших клініках реабілітація починається відразу, в гострій стадії захворювання, ще в відділенні інтенсивної терапії та реанімації. На ранньому етапі після інсульту здійснюється масаж і пасивна гімнастика. Якщо немає протипоказань, пацієнта поступово ставлять на ноги. Це потрібно, щоб якомога раніше приступити до відновлення рухових функцій.
Крім кваліфікації лікаря важливу роль в реабілітації відіграє сучасне обладнання: У центрі Аксимед є апарати, які дозволяють вибудувати чітку послідовність реабілітації - від простої вертикалізації пацієнта з важкими порушеннями до ювелірного відпрацювання рухів. Пацієнтам, які після інсульту ще не можуть стояти і ходити, допомагає локомоторна терапія з використанням унікального реабілітаційного комплексу ArmeoSpring.
Реабілітація потрібна тільки в перші місяці, а далі це все марно
Це міф. Основні процеси відновлення після інсульту відбуваються в перший рік. Але швидкість відновлення залежить від безлічі факторів (наприклад, від того, як швидко було розпочато лікування, від віку і стану пацієнта). Тому одним досить декількох тижнів, щоб відновитися. А іншим лікарі рекомендують продовжувати реабілітацію і через роки після інсульту. Наприклад, регулярно робити вправи, займатися з логопедом-афазиологом і т. Д.
Загалом, реабілітацію можна розділити на три етапи. На першому етапі, у відділенні реанімації, пасивна гімнастика допомагає запобігти тромбозу глибоких вен, проблеми з суглобами. Кожному пацієнту з інсультом проводять діагностику ковтання. Це необхідно, щоб уникнути грізного ускладнення - аспіраційної пневмонії, яка виникає в результаті попадання слини в дихальні шляхи. Під час другого етапу - вже в реабілітаційному центрі - починаються заняття з психологом, ерготерапевтами і логопедом і здійснюється інтенсивна лікувальна фізкультура. Психолог допоможе впоратися зі стресом або тривожністю, а ерготерапевт - відновити побутові навички: наприклад, навчить пацієнта самостійно їсти й одягатися
Після інсульту в житті з’явиться багато обмежень
Таке може бути, якщо людина не отримала вчасно допомогу і залишилася без реабілітації. Так, відновлення після інсульту потребують зусиль. Доведеться, наприклад, робити вправи, які рекомендує лікар, і змінити спосіб життя. Уникати надмірних навантажень, кинути палити, стежити за харчуванням і відмовитися від алкоголю. Але в іншому особливих заборон немає - можна продовжувати працювати, подорожувати, займатися сексом. Якщо немає протипоказань, то за кермо лікар порекомендує сідати десь через місяць.