Світ, який стає безготівковим
Слідом за розвиненими країнами Європи і всього світу Україна теж готується відмовитися від готівки в обігу. Справа ця довга, завдання непросте, але цілком вирішуване. Кількість готівки в обігу не подобається Національному банку, який розробив стратегію безготівкової економіки (cashless economy) і поступово рухається до мети: слідом за розвиненими країнами ЄС повністю відмовитися від готівки. Отже, НБУ і Кабмін взяли курс на економіку без паперових грошей. Поки плани, в порівнянні з країнами ЄС, здаються більш ніж скромними - скоротити обсяг готівки до 9,5% ВВП до 2020-го.
Європейці нас тут випереджають: ще в 2014 р рівень готівки в економіці Норвегії вже становив 1,9% ВВП, в Швеції - трохи більше 2%. Сьогодні і там, і там - по 1%. Але Скандинавія - світовий лідер по переходу на безготівкові розрахунки. У Норвегії, наприклад, бізнес повністю відмовляється від готівки. Паперові крони тут уже не приймають ні в кафе, ні в готелях, ні навіть в громадських туалетах. А щоб не відмовлятися від чайових, які найчастіше в рахунок не включають, клієнтам пропонують самим ввести на терміналі суму до оплати. Якщо з карти зніметься більше грошей, різницю зможе залишити собі бармен або офіціант.
Ще кілька років тому левова частка всіх роздрібних платежів, всіх розрахунків приватних осіб в Україні проходила з використанням готівки. Але тепер у нашої країни з’явився реальний шанс одним стрибком подолати відставання від європейських сусідів. В кінці січня нинішнього року стало відомо, що Україна посіла четверте місце в світі за кількістю безконтактних платежів з використанням мобільних телефонів, браслетів, смарт-годинників з картами Mastercard.
Йдеться про платежі, що здійснюються з використанням різних гаджетів - мобільних телефонів, фітнес-браслетів, “розумних” годинників. А в словах представника Mastercard прозвучало і назва технології, яка лежить в основі найсучасніших способів оплати, - NFC. Давайте розберемося, що це таке і в чому її переваги.
До речі, за допомогою сервісу Обмен АТ ви зможете зручно обміняти WebMoney WMR на гривні в ПриватБанк P24
У ближньому полі
Платити за покупки за допомогою вбудованого в пристрій NFC-чіпа не складніше, ніж готівкою купюрами. Точніше, навіть простіше - не доводиться морочитися зі здачею. Однак не так просто зрозуміти, як це реалізовано технологічно. Але ми спробуємо пояснити якомога простіше.
Near field communication ( “зв’язок ближнього поля”, або NFC) - технологія безконтактної передачі даних на близькій відстані. Використовується в різних мобільних пристроях для проведення платежів та ідентифікації гаджетів іншими пристроями. Технологія аналогічна тій, що використовується в безконтактних картах (електронних пропусках) - при наближенні пристрою до зчитувача потрібна інформація сканується автоматично і операція виконується.
NFC надає можливість користувачеві смартфона (або іншого гаджета з потрібним чіпом) виконувати обмін інформацією між пристроями, які перебувають на відстані до 10 см одна від одної. По суті, технологія NFC - це розширення стандарту безконтактних карт RFID, яке об’єднує функції смарт-карти і зчитувача (рідера) в єдиний пристрій.
Пристрої з чіпом NFC можуть підтримувати зв’язок і передачу даних і з існуючими RFID-картами і рідерами, і з іншими пристроями NFC. Тобто вони сумісні з існуючою інфраструктурою безконтактних смарт-карт, які вже використовуються в багатьох місцях. Наприклад, в громадському транспорті або платіжних терміналах.
Існують два режими роботи всіх NFC-пристроїв. Перший - це пасивний режим, в якому пристрій-”ініціатор” створює основне електромагнітне поле і відповіді цільового девайса модулюються наявними полем. В даному режимі “цільовий” пристрій (той, який приймає інформацію) може брати свою робочу потужність на підставі наданої “ініціатором” електромагнітної області, у такий спосіб роблячи “цільовий” пристрій самим звичайним ретранслятором.
Другий режим - активний. Обидва пристрої - і “ініціатор”, і “цільовий” - активно взаємодіють між собою, по черзі створюючи свої власні електромагнітні поля. У цьому режимі у обох пристроїв повинно бути включено електроживлення.
Всі пристрої з технологією NFC в змозі одночасно і передавати, і отримувати інформацію. Таким чином, вони можуть контролювати ближнє радіочастотне поле і виявляти недостовірні дані, якщо отриманий сигнал не відповідає переданому.
Поки розробники технологій NFC роблять упор на розвиток їх використання в мобільних телефонах і планшетах. Вже зараз існують три основні області застосування NFC в повсякденному житті: емуляція карт - пристрій NFC поводиться як реальна безконтактна картка, наприклад, картка у формі пропуску для турнікета; режим зчитування даних - пристрій NFC залишається постійно включеним і зчитує пасивну RFID-позначку, наприклад, для інтерактивного постера. Приклад - заміна QR-кодів, для зчитування яких завжди потрібна хороша камера; режим P2P - два пристрої з NFC паралельно підключаються і обмінюються інформацією.