Невакцинованих вчителів відсторонять і на час дистанційного навчання та канікул

8 листопада 2021 року набирає чинності наказ МОЗ №2153 від 4 жовтня 2021 року “Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням”.
Переглядів: 1678
Ілюстроване фото. Постанова передбачає відсторонення від роботи невакцинованих працівників, без винятків

У зв’язку з тим, що освітній омбудсмен Сергій Горбачов отримав багато звернень щодо відсторонення освітян від роботи, офіс омбудсмена надіслав лист із проханням надати роз’яснення до Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України та до Державної служби України з питань праці.

Пропонуємо офіційні відповіді про відсторонення вчителів від роботи із 8 листопада. Зокрема, чи правомірне відсторонення невакцинованого працівника під час очного навчання, під час дистанційного навчання та канікул?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236” керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій необхідно забезпечити контроль за проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 та відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19, крім тих, які мають абсолютні протипоказання. 

Дистанційне навчання  це організація освітнього процесу в умовах віддаленості один від одного його учасників та їх як правило опосередкованої взаємодії в освітньому середовищі, яке функціонує на базі сучасних освітніх, інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій. Вчитель виконує при цьому свою роботу. 

Відповідно до статті 60(2) Кодексу законів про працю України, дистанційна робота — це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Канікулярний час для педагогічних працівників є робочим часом, а під час канікул здійснюється оплата із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул — пункт 71 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.

Під час канікул, що не збігаються з черговою відпусткою, керівник закладу освіти  залучає  педагогічних працівників до педагогічної та організаційної роботи в межах  часу, що не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул — пункт 25 Типових правила внутрішнього розпорядку для працівників державних  навчально-виховних закладів України

Постанова передбачає відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників, без винятків, тобто і під час дистанційного навчання та канікул.

Раніше йшлося, що відсторонення вчителів від роботи із 8 листопада не зарахують до стажу.